Jezioro Pogoria III jest położone w Dąbrowie Górniczej. Jest drugim pod względem wielkości zbiornikiem wodnym, spośród zespołu czterech jezior należących do zlewni cieku Pogoria, powstałych w wyniku sukcesywnego zalewania wyłączonych z eksploatacji wyrobisk piasku. Ze względu na swoje usytuowanie, właściwości i zagospodarowanie jest cenionym w regionie miejscem uprawniania wszelkiego rodzaju sportów wodnych i nie tylko.

Stroma linia brzegowa i stosunkowo duża głębokość (średnio 5,8m, a maksymalnie 16m) oraz naprawdę spora przestrzeń (powierzchnia lustra wody wynosi ponad 200 ha, a maksymalne wymiary to 2km x 1,5 km) sprawiają, że jezioro doskonale nadaje się do uprawiania żeglarstwa, czy windsurfingu. Nawet na jednostkach z większym zanurzeniem śmiało można korzystać z większości powierzchni jeziora. Jedyne wypłycenie na które należy zwrócić uwagę znajduje się wokół półwyspu w południowo wschodniej jego części.

Jezioro Pogoria III słynie z bardzo czystej, przejrzystej wody. Jest to wynik naturalnej biofiltracji, za która odpowiada bardzo licznie występujący gatunek małż, który m.in. hamuje rozwój glonów mogących powodować zakwity. Obniżeniu mętności wody sprzyja również pokryte przepuszczalną warstwą piasku dno. Z tego też powodu jezioro to jest bardzo lubiane przez miłośników nurkowania.

Wzdłuż sześciokilometrowej linii brzegowej biegnie szeroka asfaltowa ścieżka. Dzięki przepięknemu widokowi na jezioro stanowi doskonała atrakcję dla zwolenników podejmowania różnego rodzaju aktywności fizycznej na wolnym powietrzu – spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów, czy łyżworolkarzy.

W południowej części jeziora znajduje się kilkusetmetrowa, szeroka, piaszczysta plaża i molo. W sezonie wzdłuż plaży organizowane jest kąpielisko, strzeżone przez ratowników WOPR. Wzdłuż plaży ulokowane są również liczne punkty gastronomiczne i atrakcje dla najmłodszych.